Headline
 

For a detailed run down on the tournament click below for our 2017 Amsterdam Fives post-tour report to get full commentary on a game by game basis. The results at-a-glance are listed for your pleasure.

For the 2017 Amsterdam Fives Report click here

For the 2017 Amsterdam Fives Stats click here

For the 2017 Amsterdam Sixes Results click here

 
Like what you see? Then click here to join us at future tournaments in Europe.
 
Group A Results
 

Naranjitos (Spa)

1

V

2

JK Silvertown (Eng)

Team Koopman (Hol)

1

V

3

FC Tiote (Eng)

FC Potsdam (Eng)

0

V

0

Vieze Vu (Hol)

FC Tiote (Eng)

2

V

0

Naranjitos (Spa)

FC Potsdam (Eng)

6

V

1

Team Koopman (Hol)

Vieze Vu (Hol)

3

V

2

JK Silvertown (Eng)

FC Tiote (Eng)

1

V

0

FC Potsdam (Eng)

Naranjitos (Spa)

5

V

5

Vieze Vu (Hol)

JK Silvertown (Eng)

2

V

3

Team Koopman (Hol)

FC Potsdam (Eng)

2

V

4

Naranjitos (Spa)

Team Koopman (Hol)

2

V

7

Vieze Vu (Hol)

JK Silvertown (Eng)

1

V

0

FC Tiote (Eng)

Naranjitos (Spa)

1

V

1

Team Koopman (Hol)

FC Potsdam (Eng)

3

V

4

JK Silvertown (Eng)

Vieze Vu (Hol)

6

V

2

FC Tiote (Eng)

 
 
Team
Pld
Won
Drawn
Lost
For
Agst
Pts

Vieze Vu (Hol)

5

3

2

0

21

11

11

JK Silvertown (Eng)

5

3

0

2

11

10

9

FC Tiote (Eng)

5

3

0

2

8

8

9

Naranjitos (Spa)

5

1

2

2

11

12

5

FC Potsdam (Eng)

5

1

1

3

11

10

4

Team Koopman (Hol)

5

1

1

3

8

19

4

 
Group B Results
 

Hamid Hammers (Sco)

1

V

0

Cheesefake (Eng)

We Pay People (Hol)

3

V

0

Woodmann Academy (Hol)

SC Sylt (Ger)

2

V

5

Ian Todd FC (Eng)

Woodmann Academy (Hol)

0

V

3

Hamid Hammers (Sco)

Ian Todd FC (Eng)

6

V

0

Cheesefake (Eng)

SC Sylt (Ger)

6

V

3

We Pay People (Hol)

Hamid Hammers (Sco)

4

V

1

Ian Todd FC (Eng)

Woodmann Academy (Hol)

0

V

3

SC Sylt (Ger)

Cheesefake (Eng)

2

V

6

We Pay People (Hol)

SC Sylt (Ger)

0

V

6

Hamid Hammers (Sco)

We Pay People (Hol)

2

V

1

Ian Todd FC (Eng)

Cheesefake (Eng)

3

V

0

Woodmann Academy (Hol)

Hamid Hammers (Sco)

7

V

1

We Pay People (Hol)

SC Sylt (Ger)

5

V

3

Cheesefake (Eng)

Ian Todd FC (Eng)

3

V

0

Woodmann Academy (Hol)

 
 
Team
Pld
Won
Drawn
Lost
For
Agst
Pts

Hamid Hammers (Sco)

5

5

0

0

21

2

15

Ian Todd FC (Eng)

5

3

0

2

16

8

9

SC Sylt (Ger)

5

3

0

2

16

17

9

We Pay People (Hol)

5

3

0

2

15

16

9

Cheesefake (Eng)

5

1

0

3

8

18

3

Woodmann Academy (Hol)

5

0

0

5

0

15

0

* We Pay People (Hol) retired after group phase.

 
Group C Results
 

ZVC Indoor Gent (Bel)

5

V

1

Sutton on Tour (Eng)

BSP FC (Eng)

8

v

1

Purnells Youth (Eng)

Club Atlantico Nationale (Eng)

2

v

1

Shaolin Soccer (Hol)

Purnells Youth (Eng)

1

V

2

ZVC Indoor Gent (Bel)

Shaolin Soccer (Hol)

4

V

1

Sutton on Tour (Eng)

Club Atlantico Nationale (Eng)

2

v

1

BSP FC (Eng)

ZVC Indoor Gent (Bel)

3

V

2

Shaolin Soccer (Hol)

Purnells Youth (Eng)

1

v

2

Club Atlantico Nationale (Eng)

Sutton on Tour (Eng)

0

V

6

BSP FC (Eng)

Club Atlantico Nationale (Eng)

1

V

2

ZVC Indoor Gent (Bel)

BSP FC (Eng)

4

V

1

Shaolin Soccer (Hol)

Sutton on Tour (Eng)

3

V

4

Purnells Youth (Eng)

ZVC Indoor Gent (Bel)

3

v

5

BSP FC (Eng)

Club Atlantico Nationale (Eng)

5

V

1

Sutton on Tour (Eng)

Shaolin Soccer (Hol)

2

v

6

Purnells Youth (Eng)

 
 
Team
Pld
Won
Drawn
Lost
For
Agst
Pts

BSP FC (Eng)

5

4

0

1

24

7

12

Club Atlantico Nationale (Eng)

5

4

0

1

12

6

12

ZVC Indoor Gent (Bel)

5

4

0

1

15

10

12

Purnells Youth (Eng)

5

2

0

3

13

17

6

Shaolin Soccer (Hol)

5

1

0

4

10

16

3

Sutton on Tour (Eng)

5

0

0

5

6

24

0

 
 
Plate Quarter-Finals
 

SC Sylt (Ger)

9

V

1

Team Koopman (Hol)

Naranjitos (Spa)

7

v

2

Sutton on Tour (Eng)

Cheesefake (Eng)

4

V

7

Shaolin Soccer (Hol)

Purnell Youth (Eng)

4

V

9

FC Potsdam (Eng)

 
Cup Quarter-Finals
 

Vieze Vu (Hol)

5

V

4

ZVC Indoor Gent (Bel)

Hamid Hammers (Sco)

2

v

2*

FC Tiote (Eng)

BSP FC (Eng)

7

v

3

Ian Todd FC (Eng)

JK Silvertown (Eng)

2

V

0

Club Atlantico Nationale (Eng)

* FC Tiote won 3-2 on penalties.
 
Plate Semi-Finals
 

SC Sylt (Ger)

0*

V

0

Naranjitos (Spa)

Shaolin Soccer (Hol)

1

V

5

FC Potsdam (Eng)

* SC Sylt (Ger) won 3-2 on penalties.
 
Cup Semi-Finals
 

Vieze Vu (Hol)

5

V

3

FC Tiote (Eng)

BSP FC (Eng)

6

v

1

JK Silvertown (Eng)

 
 
Plate Final

 

SC Sylt (Ger)

3*

v

3

FC Potsdam (Eng)

* SC Sylt (Ger) won 2-0 on penalties.

 

Cup Final
 

BSP FC (Eng)

7

V

3

Vieze Vu (Hol)

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
©Copyright 2006 | eurofootballfives.com
site disclaimer | contact us